:: Strona główna
  Strona główna
  :: O rasie
  Historia rasy
  Historia rasy na wesoło
  Wzorzec FCI
  Pies myśliwski
  :: Żywienie
  Artykuły, informacje
  Jak karmić ? K.Patridge
  Artykuł Wendy Volhard
  BARF
  Co jedzą psy?
  Ziarna w diecie psa
  Diety dla chorych psów
  Przepisy
  Linki
  :: Zdrowie
  Artykuły, informacje
  Dysplazja stawów biodr.
  Dysplazja stawów łokc.
  Inne choroby
  Pielęgnacja
  Linki
  :: Szkolenie
  Artykuły, informacje
  Kliker
  Dogoterapia
  Agility
  Obedience
  Inne sporty
  Pies myśliwski
  :: Hodowla,genetyka
  Artykuły, informacje
  Wybór hodowli
  Dlaczego rodowodowy?
  Przygotowanie suki
  Przygotowanie reprodukt.
  Akt krycia
  Regulamin
  :: Galeria
  Moj golden
  :: Ciekawa literatura
  O goldenach
  O szkoleniu
  Pozostałe
  :: Filmy
  Filmy z goldenami
  :: Forum
  Forum o goldenach
  :: Ciekawe strony
  Interesujace strony
  :: Nowości
  Nowosci na stronie
  :: Kontakt
  Kontakt

Serwis Webmasterski WebMark


                                                           Złote zasady                                              <--WRÓĆ 

Znacie, to posłuchajcie. Pozwolcie, ze przypomne Wam kilka podstawowych zasad, ktore maja fundamentalne znaczenie w szkoleniu:

1. Nie ma szkolenia bez skupienia! Zawsze na poczatku musimy uzyskac uwage psa i pierwsze kilka klikow i smakolykow dajemy po prostu za to, ze pies sie na nas skupil.
2. NIe ma klikania bez nagradzania! ZAWSZE po kliknieciu jest smakolyk, chocby nam sie kliknelo przypadkiem.
3. Podstawowe narzedzie szkoleniowe - NOZYCZKI! Pamietajcie "tniemy" zachowanie na najmniejsze mozliwe fragmenty i nagradzamy ich wykonanie przez psa uprzednio "fotografujac" klikerem. Im mniejsze elementy tym lepiej. Zawsze pies musi odniesc sukces.
4. Nie kaz psu zdawac matury po ukonczeniu lektury elementarza. Nie egzaminujemy psa, czy aby na pewno jest genialny. Staramy sie mu ulatwic, a nie utrudnic zadanie. Podnosimy poprzeczke stopniowo. DZieki temu szybciej uzyskamy sukces, niz narazajac psa na porazki.
5. Szkolenie to zabawa z psem. Lepiej sie pracuje jesli i Ty i pies jestescie w dobrym nastroju. Jak masz zly nastroj, to poczochraj psa, ale kliker sobie odloz na pozniej. W radosnej atmosferze szkoli sie szybciej.
6. Pies to nie automat. Tez ma prawo miec gorszy dzien. Jeśli czegos nie wykonuje - wroc do tego jutro. Albo za kilka godzin.
7. Tempo, tempo! Latwiej utrzymac uwage psa, jesli pracujecie w szybkim tempie i pies nie ma czasu na rozpraszanie sie, odwracanie uwagi, zastanawianie sie co tez szkoleniowiec ma na mysli.                                                                                8. Przekupstwo nie poplaca. Lapowka to nie nagroda!. Pies durny nie jest. Jesli bedziesz go przekupywac smakolykami szybko sie nauczy, ze bez lapowki nie pracuje. Staraj sie zmieniac miejsce, z ktorego wydajesz smakolyki, a jesli uzywasz smakolykow do naprowadzania, staraj sie jak najszybciej je wycofac. Niech Twoj pies bedzie zawsze mile zaskoczony nagroda. Niech spodziewa sie, ze nagroda zawsze bedzie, ale nie wiadomo jaka. Wtedy pracuje znacznie lepiej.
9. W jednej sesji jedno zachowanie! Sesje niech beda krotkie i zawsze wyraznie zaznacz ich zakonczenie. W jednej krotkiej sesji uczymy jednego zachowania. Nie uczymy rownoczesnie w tej samej krotkiej sesji np. siad i waruj, bo psu sie pomiesza.
10. Lepszy jest najwiekszy niedosyt, niz najmniejszy przesyt. Zakoncz sesje w momencie, gdy pies chce pracowac, a nie wtedy, gdy juz ma serdecznie dosyc. Pamietaj, ze wszystkie odcinki seriali TV koncza sie w bardzo emocjonujacym momencie, zeby chcialo Ci sie czekac na nastepny odcinek.

Jacek Gałuszka

http://gringo.blox.pl

                                                                                                      <--WRÓĆ 

Wszelkie prawa zastrzeżone !

                                      copyright by Hania Zyziak 2006
Linkor.pl Linkor.pl Linkor.pl Linkor.pl Linkor.pl