:: Strona główna
  Strona główna
  :: O rasie
  Historia rasy
  Historia rasy na wesoło
  Wzorzec FCI
  Pies myśliwski
  :: Żywienie
  Artykuły, informacje
  Jak karmić ? K.Patridge
  Artykuł Wendy Volhard
  BARF
  Co jedzą psy?
  Ziarna w diecie psa
  Diety dla chorych psów
  Przepisy
  Linki
  :: Zdrowie
  Artykuły, informacje
  Dysplazja stawów biodr.
  Dysplazja stawów łokc.
  Inne choroby
  Pielęgnacja
  Linki
  :: Szkolenie
  Artykuły, informacje
  Kliker
  Dogoterapia
  Agility
  Obedience
  Inne sporty
  Pies myśliwski
  :: Hodowla,genetyka
  Artykuły, informacje
  Wybór hodowli
  Dlaczego rodowodowy?
  Przygotowanie suki
  Przygotowanie reprodukt.
  Akt krycia
  Regulamin
  :: Galeria
  Moj golden
  :: Ciekawa literatura
  O goldenach
  O szkoleniu
  Pozostałe
  :: Filmy
  Filmy z goldenami
  :: Forum
  Forum o goldenach
  :: Ciekawe strony
  Interesujace strony
  :: Nowości
  Nowosci na stronie
  :: Kontakt
  Kontakt

Serwis Webmasterski WebMark



Czy psy i koty potrzebują ziaren? (produktów zbożowych)
By Steve Brown and Beth Taylor

Psy i koty są tak stworzone przez naturę żeby być mięsożernymi.

Psy sa padlinożercami. W skład ich diety wchodziło jedzenie, które zapewniało kalorie, ale bardzo mało ziaren. Głównym czynnikiem w udomowieniu psów były ludzkie śmietniki. Z upływem dziesięcioleci "oswojone" wilki, które najmniej bały się człowieka stały się ich bliskimi kompanami.

Według ostatnich badań biologów Raya i Lorny Coppinger, w skład naturalnej diety psów wchodziły: kości, kawałki mięsa (padlina), podgniłe warzywa i owoce, wnętrzności ryb, wyrzucane nasiona, głowy i wnętrzności zwierząt oraz resztki z ludzkiego stołu.

Okazuje się, że koty poprzez swoja anatomię i naturę są nieco bardziej selektywne w wyborze pożywienia. Dieta ich przodków to głównie małe gryzonie. Ich przydatność dla ludzi miała swoje podłoże w zamiłowaniu kotów do zabijania gryzoni, które miały swoje siedliska w okolicy gospodarstw domowych.

Jak najmniej ziaren.

Naturalna dieta obu gatunków ma dużą zawartość białka, tłuszczy i wody oraz bardzo mało węglowodanów. „Zalecana” dieta składająca się z suchej karmy, która jest dietą większości psów i kotów, jest całkowitym przeciwieństwem ich diety naturalnej: wysoka w węglowodany, z małą ilością białka, tłuszczu i prawie bez wody.



Psy i koty nie potrzebują węglowodanów i większość książek opracowanych przez lekarzy weterynarii się z tym zgadza:

  • Żywienie psów i kotów: Fakt ze psy i koty nie potrzebują węglowodanów jest nieistotny, ponieważ wartość odżywcza większości komercyjnych karm zawiera węglowodany
  • Klinika żywienia małych zwierząt, napisana przez założyciela Science Diet (Mark Morris Sr.) i jego syna(Mark Morris Jr.) - „Istnieją wątpliwości dotyczące zawartości węglowodanów w diecie psów i kotów. W praktyce odpowiedz na to pytanie nie ma znaczenia, ponieważ węglowodany są w większości składników używanych w procesie wytwarzania komercyjnej karmy dla psów.


Więcej informacji w książce:
See Spot Live Longer.

Więcej ziaren, więcej insuliny, więcej stanów zapalnych....

Wysoce przetworzona karma (bazująca na produktach zbożowych) podawana zwierzęciu, które jest stworzone do żywienia się mięsem z czasem może przyczynić się do symptomów choroby. Optymalna dieta dla psa i kota powinna być bardzo zbliżona do ich naturalnej diety.

Dieta oparta w większości na żywieniu psa karma z dużą zawartością produktów zbożowych powoduje wydzielanie się insuliny oraz powodujących zapalenia substancji chemicznych. Nadprodukcja insuliny utrudnia ciału utrzymywać właściwą wagę i może doprowadzić do cukrzycy i innych problemów które mogą wywoływać boleści.

Popraw dietę swojego psa redukując sucha karmę aby uniknąć niebezpiecznych lęków zawierających i nie zawierających sterydy, które tak często są przypisywane dla psów. Czytelnicy, którzy śledzą „
Kompletny Program Zdrowia Dr.Merloca” zgodzą się, że jedzenie mniejszej ilości karmy z dużą zawartością produktów zbożowych oznacza mniej stanów zapalnych. Toksyczne leki z pewnością pomagają chorym zwierzętom, ale niestety skracają im życie.

Słowo przestrogi: Należy pamiętać, ze jeżeli chcemy wprowadzić dietę białkową zwierzęciu choremu na cukrzycę lub inne choroby powinniśmy utrzymywać stały kontakt z lekarzem weterynarii.

Przełączając się na mięso..

Wierzymy, że najlepszą dietą dla psów czy kotów jest świeże,
surowe mięso, kości i warzywa. Nie każdy jednak może się do tej porady dostosować z powodów finansowych. Mamy nadzieje, że dostosowanie się do naszych sugestii pomoże w osiągnięciu celu.

Podawaj mięso żeby poprawić zdrowie swojego psa: podczas podawania mięsa staraj się zmniejszać ilość podawanej suchej karmy.

Dodaj do 15% świeżego mięsa - surowego lub gotowanego - to zwiększy ilość białka i redukuje zawartość węglowodanów w pożywieniu psa i nie spowoduje niedoboru w diecie niezbędnych składników odżywczych.

Upewnij się, ze kawałki mięsa, które podajemy to głównie czyste mięso. Karma dla psów najprawdopodobniej zawiera więcej tłuszczu aniżeli mięsa. Tłuszcz jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym ale jest istotne żeby był utrzymywany na odpowiednim poziomie. Każdy gram tłuszczu zapewnia dwa razy więcej kalorii niż gram białka czy węglowodanów.

Unikaj pożywienia dietetycznego i dla seniorów: takie mieszanki posiadają zazwyczaj mniej kalorii, ponieważ producenci zwiększyli ilość błonnika i węglowodanów na rzecz białka i tłuszczu w porównaniu z normalnym pożywieniem dla dorosłych psów. To niestety jest przeciwieństwem do tego co psy potrzebują i nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Starsze i „spasione” psy potrzebują głownie mięsa a nie zbóż.

Dodaj do diety jedzenie puszkowe: dobre jedzenie z puszki nie zawiera produktów zbożowych. Kompletna i zbalansowana dieta z puszki może być nawet wyłączną dieta zwierzęcia.

Podawaj dostępne w sklepach surowe, zamrożone produkty. Podobnie jak w przypadku puszek mogą one być podawane zamiast innego pożywienia.

Domowe jedzenie jest bardzo pożywne i niedrogie pod warunkiem ze jest odpowiednio przygotowane. Zapewnia zwierzęciu białko i tłuszcz którego potrzebuje, zmniejsza ilość zbóż.

Jest pewne, ze karmienie psa mięsem i warzywami chroni go i optymalizuje jego zdrowie redukując śmiertelne toksyny.

Niech twój pies żyje długo i szczęśliwie.

Autorzy -
Steve i Beth - chętnie udzielą bardziej szczegółowych informacji.


Artykuł pochodzi ze strony: http://www.mercola.com/2005/feb/5/pets_grains.htm, na język polski został przetłumaczony przez bzumę - hodowla Zambi

Wszelkie prawa zastrzeżone !

                                      copyright by Hania Zyziak 2006
Linkor.pl Linkor.pl Linkor.pl Linkor.pl Linkor.pl